Menu

Zamek w Sanoku

Zamek Królewski w Sanoku ma bardzo długą i bogatą historię, które sięga już czasów średniowiecznych. Dziś mieści się w nim Muzeum Historyczne, zlokalizowane jest przy ulicy Zamkowej. Pierwsze wzmianki na temat grodu na terenie Sanoku pochodzą z roku 1150. dzisiejszy zamek leży na wzgórzu, którego wysokość wynosi 317 m n.p.m., znajduje się nad stromym zboczem od kierunku wschodniego, gdzie dołem płyną San, a dziś potok Płowiecki.

Zamek po raz ostatni bronił się w roku 1809 podczas wojny napoleońskiej. Na rzecz obrony zamku przysłużył się Franciszek Ksawery Krasicki, który określany jest mianem ostatniego obrońcy zamku, powstrzymał on oddziały armii austriackiej. Podczas zaborów zamek stanowił siedzibę władz starostwa. Zamek doznał sporych zniszczeń końcem XIX wieku i początkiem XX wieku. Rok 1915 tuż po ataku Rosji nie był przychylny dla zamku, wtedy też rozebrano skrzydło południowe. Od tego czasu do roku 2010 zamek pozostaje w tej samej kondycji, nie zmienił się również jego układ.

W roku 1939 doszło do splądrowania wielu wartościowych przedmiotów z zamku, następnie okres okupacyjny sprawił, że obiekt sprawował funkcję Muzeum Łemkowszczyzny. Wtedy też zamek do czerwca roku 1941 leżał naprzeciw Linii Mołotowa.

Polecane

to-top