Menu

Zapora nad Soliną

Zapora nad Soliną to największy górski zbiornik zaporowy, które powierzchnia wynosi blisko 21 km². Powstał w latach 60 ubiegłego wieku przy ujściu Solinki do Sanu. Jego budowę planowano już w latach międzywojennych.

Jezioro Solińskie odznacza się pięknym położeniem wśród bieszczadzkich szczytów górskich. Zapora ta ma bardzo duże znaczenie dla turystyki Bieszczad. To tutaj znajdują się liczne  wypożyczalnie sprzętu wodnego, można wybrać się na rejs statkiem, który należy do "Białej Floty". To także raj dla wędkarzy, gdyż mogą tu łowić ryby za pomocą dwóch wędek równocześnie. Miłośnicy plażowania odnajdą się na sztucznej piaszczystej plaży przy ośrodku uzdrowiskowym „Polańczyk”. Nieco dalej znajduje się kolejny zbiornik – Jezioro Myczkowskie. Wokół obu akwenów, a w szczególności wzdłuż zbiornika nad Soliną, zgromadzone są liczne obiekty wypoczynkowe oraz uzdrowiskowa, do największych z nich zalicza się Solinę oraz Polańczyk.

Jezioro Solińskie nosi miano "bieszczadzkie morze". Świetnie nadaje się jako ośrodek sportów wodnych dla początkujących oraz bardziej doświadczonych żeglarzy. Wzgórza otaczające jezioro sprawiają, iż zapora znana jest z dużej zmienności kierunków wiatrów, dlatego warunki dla żeglugi określane są jako wymagające.


to-top