Menu

Trasa na Halicz z Wołosatego

Halicz (1333m n.p.m.) uznawany jest za trzeci pod względem wielkości szczytem po polskiej stronie Bieszczad. Szczyt Halicza mieści się na końcu Głównego Szlaku Beskidzkiego (kolor czerwony). Szlak przebiega z Ustrzyk Górnych a jego koniec znajduje się w Wołosatem.

Szlak pieszy biegnący przez Halicz, należy do jednych z najbardziej popularniejszych bieszczadzkich szlaków. Przebycie trasy z Wołasatego trwa 5h. Trasa ta stanowi pętlę, w związku z tym istnieje możliwość pokonywania drogi z dowolnej strony. Szlak, który wpierw biegnie w stronę przełęczy Bukowskiej jest łagodniejszy i częściej schodzi się nim w dół. Jednak osoby, które wolą najpierw bardziej iść pod górę i zakończyć wędrówkę długim zejściem, powinny zdecydować się na kierunek odwrotny.

Ruszając Wołosatego, samochód można zostawić na płatnym parkingu BdPN (12zł – opłata za dzień). Po przejściu drogą wokół zabudowań oraz przez cmentarz, dochodzi się do punktu kasowego BPN. W kasie zakupić można bilety zarówno na szlak i ścieżkę przyrodniczą. Równolegle z trasą przebiega ścieżka o nazwie "Pierwiosnka długokwiatowa". Wstęp wynosi 6zł za bilet normalny i 3zł za ulgowy. Osoby wędrujące szlakiem niebieskim oraz ścieżką Orlik krzykliwy, zapłacą  7,00 zł oraz 3,50 zł.

Po minięciu punktu kasowe i cmentarza, po kilkunastu minutach drogi, trasa zacznie się rozwidlać. Należy skręcić w lewo, gdyż asfaltowa droga biegnie do przełęczy Beskid. Później trasa jest dość monotonna, obok znajduje się potoku w zalesionym obszarze. Dalej znajduje się małe rozlewisko i potok Wołosatka. Nieco dalej mija się potok Zgniły wpadający do Wołosatki pod mostem. Trasa zaczyna biec bardziej „pod górkę”. Czas pokonania trasy z Wołosatego do p. Bukowskiej wynosi blisko 1,5-2h. Wiosną miejsce to stanowi stanowisko wawrzynka wilczegołyka, trochę wyżej znajduje się stanowisku czosnku niedźwiedziego.

Następnie szlak prowadzi w pobliże przełęczy Bukowskiej (1107m n.p.m.), tam droga skręca nieco w lewo. To doskonała okazja na odpoczynek, można tu posiedzieć pod drewnianą wiatą i przyjrzeć się tabliczkom z czasów przejść szlaku E-8 (czerwonego). Z tabliczek informacyjnych wynika, iż  Halicz znajduje się jeszcze godzinę marszu, a by dojść do Ustrzyk Górnych trzeba poświęcić 4,5h. Można w tym miejscu również z skorzystać z suchej ekologicznej toalety.

Następny fragment szlaku stanowi intensywne podejście, jednak nie ma tu już monotonni, tylko malownicze widoki. Po pokonaniu kilkudziesięciu metrów za wiatą, podziwiać można uroczy widok m.in. na Kińczyk Bukowski oraz część ukraińską Bieszczad. Po paru minutach pojawi się panorama strony południowej.

Po minięciu skałek na grzbiecie o nazwie Berdo, wchodzi się na Rozsypaniec. Od tego momentu trasa przebiega przez pewien czas w dół. Trasa schodzi ku przełęczy i pojawia się kolejne podejście - pod Halicz, które osiągnąć można w kilkanaście minut. Na Haliczu znajdują się następne szlakowskazy, trójnóg geodezyjny (wieża triangulacyjna) i metalowy krzyż.

Z wierzchołka Halicza przy korzystnych warunkach podziwiać można panoramę z 360 stopni. Dobrze stamtąd widać m.in. Kopę Bukowską, Krzemień, czy Bukowe Berdo i wiele innych.

Polecane

to-top