Menu

Zespół schronowy Stępina - Cieszyna

Podczas wiosny roku 1940 Naczelne Dowództwo Wojsk Lądowych armii Wermachtu  wyznaczyło tereny Podkarpacia jako miejsce na jedną z kwater dowodzenia. Kwatera ta miała służyć za punkt strategiczny operacji prowadzącej do przejęcia ZSRR. Do jednych z najważniejszych obiektów należy budowla powstała wsi Stępina. Jej budowę wszczęto latem 1940 roku. Projekt oraz wykonanie powierzono wówczas największemu niemieckiemu organowi budowlanemu - Organizacja Todta.

Budowa przebiegała w tajemnicy, dlatego inwestycja została zarejestrowana jako projekt zakładu dla niemieckiej firmy chemicznej z Berlina „Askania - Werke”. Budowa objęta została całkowitą ochroną militarną. Prace nad budynkiem zakończyły się latem 1941roku. W dniach 27-28 sierpnia 1941 roku w zespole schronowym Stępina - Cieszyna miało miejsce spotkanie Adolfa Hitlera z Benito Mussolinim. Podczas II wojny światowej obiekt utrzymywany był w ciągłej gotowości na odbiór pociągu sztabowego bądź innych pociągów specjalnych. W czerwcu roku 1944 wojska ZSRR wtargnęły do Sanu, niemieckie oddziały podjęły ewakuację. Przez ponad kwartał w tym miejscu działał radziecki szpital polowy. Obok głównej drogi w pobliżu schronów, zachował się cmentarz, na którym grzebano żołnierzy poległych w trakcie leczenia w szpitalu.

Po drugiej wojnie światowej kompleks schronów nadzorowany był przez Wojsko Polskie, które podczas lat 60-tych przekazało go pod wynajem dla Rzeszowskiego Oddziału NBP. Obecny stan zachowania schronów ocenia się jako dobry. Schron kolejowy oraz techniczny został uchroniony przez zniszczeniem.

Polecane
Noclegi Bieszczady

Noclegi Nasiczne

Noclegi Sopot

to-top