Menu

Zamek Kmitów w Lesku

Zamek w Lesku należy do zabytków późnogotyckich. Zlokalizowany jest w dolinie Sanu, gdzie mieści się dziś pensjonat. Budowa zamku została rozpoczęta w roku 1538 na miejscu kiedyś niewielkiego zamku z drewna, miało to miejsce po wyprowadzeniu się rodu Kmitów z nieopodal leżącego Sobienia. Na początku zamek stanowił własność marszałka wielkiego koronnego Piotra Kmity Sobieńskiego.

Zamek Kmitów w Lesku wybudowano po zniszczeniu przez armie Węgier oraz Wołochów w 1512 zamku Sobień w pobliżu Leska. Wybudowane w roku 1491 roku drewniane umocnienia zostały zastąpione bardziej okazałym obiektem. Budowa zamkowego zespołu ukończona została najprawdopodobniej po śmierci Piotra Kmity w 1553 roku. Zamek w Lesku zmieniał właścicieli, a w latach 1731-1776 stanowił mienie rodu Ossolińskich. Renowacja obiektu została rozpoczęta na rzecz Ossolińskich przez Gotfryda Hoffmana. Niestety prace nie zostały ukończone.

Zamek odniósł starty w wyniku I oraz II wojny światowej. Od jesieni roku 1914 aż do wiosny 1915 roku wnętrza zamku były grabione oraz niszczone przez rosyjskich żołnierzy, przez których to doszło do pożaru zamku. Po roku 1939 zamek został zajęty przez Sowietów, gdzie znajdowali się do lipca 1941 roku. 

Polecane

to-top