Menu

Jezioro myczkowieckie

Jezioro Myczkowskie jest zbiornikiem retencyjnym, który leży w województwie podkarpackim, na rzece San. Budowa zrealizowana została w latach 1921-1925, a latach 1956-1960 zapora została podwyższona, w tym czasie ukończono także budowę elektrowni.

Jezioro Myczkowskie, to sztuczny zbiornik wodny, którego powierzchnia wynosi blisko 2 km², wykazuje znaczną głębokość od 5 do 15 m, a jego pojemność sięga 11 mln m³. Jezioro Myczkowskie odgrywa ważną w rolę na terenie Bieszczad, gdyż wzdłuż linii brzegowej jeziora mieszczą się tereny turystyczne oraz uzdrowiskowe. Ten sztuczny zbiornik stanowi dziś fragment Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce, a ponadto jest zbiornikiem wyrównawczym.

Pętla Sanu blisko Myczkowiec została zaprojektowana już w 1921 roku. To autorski projekt  profesora K. Pomianowskiego. Wiedział on o wybudowaniu zapory w przyszłości o wysokości blisko 15 m. Budowa realizowana była w latach 1921-1923 przez francusko-belgijskie Towarzystwo Akcyjne Elektrosan. Niestety brak środków finansowych sprawił, że budowa została przerwana w roku 1925. Po II wojnie światowej wrócono do budowy jeziora wraz z elektrownią wodną. Kolejny projekt realizowany był przez Warszawskie biuro Projektów Siłowni Wodnych.

Polecane

to-top