Menu

Zespół tunelu schronowego w Strzyżowie

Wschodnia części miasta Strzyżowa może poszczycić się ciekawym obiektem architektury wojskowej, gdyż znajduje się tam tunel schronowy oraz obiekty pomocnicze. Tunel należy do kompleksu schronowego o nazwie Fűhrershauptguarier – Anlage Sűd. W przeciwieństwie do innych schronów kolejowych znajdujących się w Polsce, schron Strzyżowski jest podziemny – mieści się pod Żarnowską Górą. W terminie od 27 do 28 sierpnia 1941 roku, odbyło się  spotkanie Adolfa Hitlera z Benito Mussolinim w Stępinie, w związku z tym tunel strzyżowski przyjmował wówczas pociąg sztabowy Adolfa Hitlera o nazwie "Amerika". W roku 1944 zespół został przejęty przez partyzantów Armii Krajowej.

Boczne ściany tunelu są wykonane z betonu i częściowo z żelbetonu. Sklepienia wykonano przy pomocy cegły klinkierowej. Dwie strony wlotu tunelu zamykane są żelbetonowymi przedsionkami o długości 11 m. Ściana szczytowa tunelu, w kierunku zachodnim, zawiera prostokątne otwory o szer. 5,4 m oraz wys. 4,5 m, w jakich umocowane są ciężkie i solidne dwuelementowe drzwi wykonane z żelaza, które zawierają wywietrzniki u dołu i u góry (wyposażenie zachowane w oryginalnym stanie). Mieszczą się tam również obudowane wejścia strażnicze w obu częściach tunelu.

Zespół tunelu schronowego można odwiedzać w okresie od 1 maja do 1 października w weekendy między godziną 10:00 a 18:00. Zwiedzanie w tygodniu jest możliwe przy wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. W czasie wakacji tunel można podziwiać w tygodniu od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00.

Polecane

to-top