Menu

Nasiczne

Nasiczne stanowi osadę, ulokowaną na terenie województwa podkarpackiego. Dokładniej, leży w powiecie bieszczadzkim, w obrębie gminy Lutowiska. Między XIX a XX wiekiem, wieś należała do Antoniego Pogłodowskiego, natomiast w roku 1903, została ona odkupiona przez Teodora Alfreda Serwatowskiego.

Na przełomie lat 1975-1998, miejscowość, pod względem administracyjnym przynależała do województwa krośnieńskiego. W wyniku działań podczas II wojny światowej, wioska została doszczętnie zniszczona, a ludność wysiedlona. Dzisiejsza zabudowa oraz zaplecze leśne osady, datowane jest na lata po 1956 roku.

Nasiczne, położone jest w paśmie Bieszczad, ulokowane w dolinie Nasiczniańskiego Potoku (dolny bieg Dwernika). Można tam trafić, podróżując trasą Dwernik – Brzegi Górne. W obrębie wsi, znajduje się leśniczówka oraz stanica Chorągwi Gdańskiej ZHP. Dwernik, ma swój początek w północnych stokach Małej Rawki, wpływa do rzeki San, na terenie miejscowości Dwernik. Charakterystyczną cechą potoku, jest jego bogate nazewnictwo, dla przykładu, górny fragment, który ma początek przy źródle, aż do Brzegów Górnych, nazywany jest Prowczą bądź Prowsiją.


to-top