Menu

Turystyka nad jeziorem solińskim

Jezioro Solińskie zlokalizowane jest na północnym-zachodni kierunku od Bieszczad. Jednocześnie jest to największe sztuczne jezioro w naszym kraju o funkcji retencyjno-energetycznej. Jezioro powstało w roku 1968 w wyniku spiętrzenia Sanu oraz Solinki poprzez zaporę. Tym samym zbiornik stanowi bardzo ważny obiekt turystyczny, który jest wizytówką Bieszczad.

Na Jeziorze Solińskim znajdują się 3 wyspy: Duża Skalista i Mała, Wyspa Zjawa, która wynurza się tylko, kiedy stan wody jest wyjątkowo niski. Linia brzegowa zbiornika stanowi skupisko licznych ośrodków wczasowych stałych oraz sezonowych, które obsługują turystów. Dobrze rozwinięte jest tutaj również zaplecze agroturystyczne. Jezioro Solińskie stano ogromną atrakcję turystyczną Bieszczad. Dużą atrakcją turystyczną jest możliwość obejrzenia zapory wodnej, gdzie spiętrzenie wody osiąga aż 60 metrów.

Jezioro Solińskie jest miejscem atrakcyjnym zarówno dla żeglarzy, kajakarzy oraz wędkarzy. Jest to zwłaszcza odpowiednie miejsce dla żeglarzy, którzy preferują zmienne wiatry. Nad jeziorem znajduje się aż kilkanaście obiektów żeglarskich oraz przystani dla jachtów. Niemalże wszystkie przystanie oferują wypożyczanie sprzętu pływającego, jak kajaki, łódki, rowery wodne, jak również jachty. Ponadto za niezwykłą atrakcję Jeziora Solińskiego uchodzi rejs statkami, które należą do bieszczadzkiej floty.

Do głównych ośrodków turystycznych usytuowanych nad Jeziorem Solińskim należą: Polańczyk, Myczkowce, Solina. Polańczyk jest uzdrowiskiem z uwagi na występowanie w tej części wód mineralnych.


to-top