Menu

Prywatny zbiór pamiątek łemkowskich

Odbywając wizytę w miejscowości o nazwie Komańcza, zdecydowanie należy zwiedzić Izbę Pamięci, której ekspozycję poświęcono kulturze plemion łemkowskich. Izba pamięci w Komarańczy została założona przez Państwa Darię oraz Stefana Boiwków i znajduje się w obrębie ich gospodarstwa.

Pan Stefan należy do przedstawicieli miejscowej grupy Łemków. Prywatne Muzeum tak naprawdę stanowi rodzinne zbiory. W kolekcji dostępne są m.in..: pamiątki rodziny Boiwków, przedmioty używane na co dzień na terenie gospodarstwa domowego. Na terenie tego prywatnego muzeum podziwiać można również oryginalną łemkowską skrzynię wianową, żarna wraz z tradycyjnymi oryginalnymi strojami łemkowskimi pochodzącymi z terenu Komańczy, Łupkowa, Dołżycy, Osławicy, Prełuków oraz Duszatynia. Obszar, na który złożone są powyższe miejscowości cechuje się historią kultury łemkowskiej, jednak jest ona nieco inna w porównaniu do reszty miejsc, na których pozostały ślady występowania Łemków. Rejon ten wyróżnia się na tle strojów ludowych oraz architektury.

W dodatku Stefan Boiwko to fascynat kultury łemkowskiej, który przez wiele lat zajmował się dokumentowaniem na papierze milimetrowym oraz gromadzeniem oryginalnych wzorów wraz z kolorystyką lokalnego haftu łemkowskiego. Żona Pana Stefana Pani Daria Boiwko przyczyniła się do powstania galerii rękodzieła kultury łemkowskiej, zajmuje się również prowadzeniem warsztatów tradycyjnego haftu stosowanego przez plemiona łemkowskie oraz dziergania krywulek. Za najbardziej istotną część zbiorów uważa się zgromadzone obrazy wraz z ikonami, które powstały techniką haftu krzyżykowego stosowanego także przez panią Darię.

Polecane

to-top