Menu

Muzeum Bieszczadzkiej Kolejki Wąskotorowej

Każda osoba przebywająca w Bieszczadach a dokładniej w miejscowości Cisna, z pewnością dowie się o niezwykle popularnej „bieszczadzkiej ciuchci” zwanej również „bieszczadzką kolejką”. Celem zaspokojenia swojej ciekawość i poznania jednej z największych atrakcji Bieszczad, warto wybrać się do Cisnej trasą wiodącą na Komańczę do miejscowości Majdan, gdyż to właśnie tam zlokalizowana jest główna stacja bieszczadzkiej kolei wąskotorowej. Później wystarczy zakupić bilet i udać się w podróż jedną z wybranych tras.

Liczne osoby, które kupują bilety będą zaskoczone klimatycznym, zabytkowym budynkiem stacji kolejowej. Podziwiać tam można również niewielkie, urocze wagoniki, a zwłaszcza cieszy się podczas przejazdu lasem. Większa część każdej z trasy przebiega prze tereny, które wyglądają tak, jak gdyby mieściły się na samym końcu świata, na takich odcinkach zobaczyć można jedyny znak bliskości cywilizacji w postaci torów, którymi przemieszcza się kolejka.

Mimo, iż jeszcze całkiem niedawno planowano zamknięcie tej kolei, to ta wyjątkowa atrakcja uniknie likwidacji.

Kilka informacji na temat historii bieszczadzkiej kolei:

Dnia 22 stycznia 1898 roku do stacji kolejki wąskotorowej Majdan dotarł parowóz wyprodukowany przez niemiecko-austriacką firmę Krauss typu Cln ZŁ, który oznaczony był literą U. Był to pociąg osobowo-towarowy. Ten kurs otwierał trasę kolejki z Nowego Łupkowa do stacji Majdan. Długość trasy wynosiła 24,174 km a szerokość torów 760 mm. Właśnie wspomniana data jest historycznym terminem rozpoczęcia przeszło stuletniego okresu funkcjonowania bieszczadzkiej kolejki, która jest  wzbogacona o niepowtarzalne walory o charakterze przyrodniczo-krajobrazowym, stanowiącym o jej atrakcyjności. To niestety jedyna z działających obecnie kolejek na terenie Karpat Wschodnich. Poza wspominaną istniało jeszcze kilka, które dawniej służyły do przewozu drewna i wykazywały typowo górski charakter. Biorąc pod uwagę ukazane publikacje odnośnie kolejek wąskotorowych, które również dotyczą kolejki bieszczadzkiej, koniecznie należy przejechać się kolejką bieszczadzką. 

Polecane
Noclegi Bieszczady

Noclegi Nasiczne

Noclegi Sopot

to-top