Menu

Muzeum Bieszczadzkiej Kolejki Wąskotorowej

Każda osoba przebywająca w Bieszczadach a dokładniej w miejscowości Cisna, z pewnością dowie się o niezwykle popularnej „bieszczadzkiej ciuchci” zwanej również „bieszczadzką kolejką”. Celem zaspokojenia swojej ciekawość i poznania jednej z największych atrakcji Bieszczad, warto wybrać się do Cisnej trasą wiodącą na Komańczę do miejscowości Majdan, gdyż to właśnie tam zlokalizowana jest główna stacja bieszczadzkiej kolei wąskotorowej. Później wystarczy zakupić bilet i udać się w podróż jedną z wybranych tras.

Liczne osoby, które kupują bilety będą zaskoczone klimatycznym, zabytkowym budynkiem stacji kolejowej. Podziwiać tam można również niewielkie, urocze wagoniki, a zwłaszcza cieszy się podczas przejazdu lasem. Większa część każdej z trasy przebiega prze tereny, które wyglądają tak, jak gdyby mieściły się na samym końcu świata, na takich odcinkach zobaczyć można jedyny znak bliskości cywilizacji w postaci torów, którymi przemieszcza się kolejka.

Mimo, iż jeszcze całkiem niedawno planowano zamknięcie tej kolei, to ta wyjątkowa atrakcja uniknie likwidacji.

Kilka informacji na temat historii bieszczadzkiej kolei:

Dnia 22 stycznia 1898 roku do stacji kolejki wąskotorowej Majdan dotarł parowóz wyprodukowany przez niemiecko-austriacką firmę Krauss typu Cln ZŁ, który oznaczony był literą U. Był to pociąg osobowo-towarowy. Ten kurs otwierał trasę kolejki z Nowego Łupkowa do stacji Majdan. Długość trasy wynosiła 24,174 km a szerokość torów 760 mm. Właśnie wspomniana data jest historycznym terminem rozpoczęcia przeszło stuletniego okresu funkcjonowania bieszczadzkiej kolejki, która jest  wzbogacona o niepowtarzalne walory o charakterze przyrodniczo-krajobrazowym, stanowiącym o jej atrakcyjności. To niestety jedyna z działających obecnie kolejek na terenie Karpat Wschodnich. Poza wspominaną istniało jeszcze kilka, które dawniej służyły do przewozu drewna i wykazywały typowo górski charakter. Biorąc pod uwagę ukazane publikacje odnośnie kolejek wąskotorowych, które również dotyczą kolejki bieszczadzkiej, koniecznie należy przejechać się kolejką bieszczadzką. 


to-top