Menu
Aktualności Aktualności RSS

Kiedy pojechać w Bieszczady ?

Kiedy pojechać w Bieszczady
 
Bieszczady są jednym z ciekawszych miejsc, na mapie polskich atrakcji turystycznych. Położone w południowo-wschodnim zakątku kraju, wymagają odrobiny wysiłku, aby tu dojechać. No właśnie, jaką porę roku wybrać, aby najwygodniej zwiedzać Bieszczady i aby móc zobaczyć jak najwięcej?
 
Prawdziwy miłośników Bieszczadów powie, że każda pora roku jest dobra, aby przyjechać w góry. Jednak z perspektywy normalnego turysty, podróżującego z rodziną i szukającego propozycji na kilku dniowy wyjazd, nie będzie to tak oczywiste.
 
 
Lato i jesień
 
Naszym zdaniem to dwie najlepsze pory roku, aby zwiedzać Bieszczady. Latem, kiedy słońce wcześnie wschodzi i późno chyli się za horyzont, mamy wiele godzin na przemierzanie górskich szlaków. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy nie są przyzwyczajeni do wczesnych pobudek. Wyjście na szlak nawet około 10 lub 11 przed południem, w dalszym ciągu pozwala nam go bezpiecznie i sprawnie przemierzyć, ciesząc się wspaniałymi widokami. Jesień pod tym względem już nas tak nie rozpieszcza, a szczególnie jej druga połowa. Dobre warunki na szlaku spotkamy zazwyczaj aż do  końca października. Trzeba się jednak liczyć z tym, że temperatury są już sporo niższe, mogą nas zastać opady deszczu, a w wyższych partiach gór, występować mogą opady śniegu. Mimo wszystko, dobrze planując wyprawę i śledząc prognozy pogody, lato i jesień zapewniają najdogodniejsze warunki do chodzenia po Bieszczadach. To szczególnie ważne, jeśli nie dysponujemy profesjonalną odzieżą turystyczną, konieczną w czasie zimowych wędrówek.
 
Przyjazd w Bieszczady latem, ma jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim będziemy mieć do dyspozycji dużą i urozmaiconą bazę turystyczno-gastronomiczną, z lokalami, które działają tylko sezonowo. To wyśmienity moment, aby skosztować regionalnej kuchni i zarezerwować bardzo tanie nocleg w prywatnych kwaterach. Będąc o tej porze w Bieszczadach, warto również kupić jeden z tutejszych lokalnych produktów – sery oraz przepyszny miód. Szczególnie ten drugi produkt Wam rekomendujemy. Wysoka jakość bieszczadzkiego miodu, wynika z bardzo czystego powietrza w tej części kraju. Z innych atrakcji, które Bieszczady i okolice oferują nam latem, to Bieszczadzka Kolejka Leśna w Cisnej oraz Drezyny Rowerowe w Uhercach Mineralnych.
 
 
Zima i wiosna
 
Jeżeli cenisz sobie spokój, to zima jest idealnym momentem, aby przyjechać w Bieszczady. Na szlakach rzadko będziesz mógł spotkać ludzi, szczególnie jeśli zalega na nich śnieg. Jak zawsze w takich przypadkach, koniecznie trzeba podkreślić potrzebę dysponowania odpowiednim ekwipunkiem na takie wyprawy. Dodajmy również, że zima w Bieszczadach mocno różni się od zimy np. w Tatrach. Zdecydowanie bardziej obfite opady śniegu, a na połoninach ryzyko zgubienia szlaku. To między innymi z tego powodu, co roku odbywa się palikowanie. Służby górskie wbijają nowe, wysokie na około 2 metry tyczki wzdłuż szlaku, z namalowanymi na nich oznaczeniami. Wszystko po to, aby przebijając się przez wysokie nawet na 1 metr zaspy, nie zgubić drogi.
 
Wiosną, wbrew pozorom sytuacja nie jest wiele lepsza. Nawet wtedy, gdy w miasteczkach jest już sucho, to w wyższych partiach gór nadal może zalegać śnieg, a szlaki w dalszym ciągu pokrywa lód. Takie zwodnicze warunki mogą trwać nawet do końca kwietnia, a czasami i do połowy maja. Wyruszenie na wędrówki, wymaga zaopatrzenia się w kolce zakładane na buty, a także ciepła i nieprzemakalną odzież. Nie powinno również w plecaku zabraknąć zapasu żywności, napojów, a także latarki, zapasowych baterii i telefonu komórkowego. Wędrówki zimą będą zdecydowanie łatwiejsze, jeśli zabierzemy ze sobą rakiety śnieżne lub narty. W okresie od grudnia do lutego możemy być pewni, że na połoninach będzie zalegać gruba warstwa śniegu, utrudniającego poruszanie się w ciężkim obuwiu.
 
Na okres zimowy, wiele lokali gastronomicznych zawiesza swoją działalność. To oczywiście jest wynikiem mniejszego ruchu turystycznego. Pod tym względem, Bieszczady bardzo się różnią np. od Zakopanego, przeżywającego oblężenie o każdej porze roku. To właśnie jednak decyduje o magii Bieszczad i tym, że przyciąga duże ilości prawdziwych turystów, dla których ważniejsze jest wędrowanie i poznawanie gór i ludzi, niż spacery po wybrukowanych ulicach, wzdłuż których znajdują się restauracje i puby.

Wyświetleń artykułu: 1504

« Wróć zobacz więcej aktualności »

Polecane

to-top