Menu

Baligród

Baligród jest malowniczo położony nad potokiem Hoczewka, tuż przy obwodnicy bieszczadzkiej. Leży między Cisną a Hoczwią (Leskiem). Baligród nie przypomina większości miejscowości bieszczadzkich, gdyż nie jest tak mały. Centralna części Baligrodu posiada miejsce, które do złudzenia przypomina rynek.

Po raz pierwszy o Baligrodzie (wtedy Woronkowie) wspomniano w 1552 roku. Na przełomie lat 1600-1615 w tej miejscowości wybudowano zamek murowany, który otoczony był fortyfikacjami. Baligród uzyskał prawa miejskie poprze akt lokacyjny, niestety nie zachował się do dziś, dowodem na powstanie miasta jest dokument z 1634 roku wydany przez Władysława IV. Herb Baligrodu stanowi Gozdawa, która jest rodowym herbem Balów. Miejscowość w tamtych czasach była podzielona na części, na Podzamczu znajdował się zamek, a po drugiej stronie Hoczewki mieściły się m.in. kościół, rynek oraz kamienice. Do dziś dobrze zachował się dawny rynek, przy którym mieszczą się murowane domy z końca XVIII.

Po I wojnie światowej w rezultacie dużych zniszczeń i w wyniku zatrzymania rozwoju, Baligród przestał funkcjonować na prawach miejskich.

Polecane

to-top